Statistics Solution for this Question
| Factory A | Factory B | |
|---|---|---|
| Number of Employees | – | – |
| Average Wages (₹) (๐) | 1200 | 100 |
| Variance (ฯ²) | 81 | 256 |
(a) In which factory is there greater variation in the distribution of wages per employee?
We calculate the Coefficient of Variation (C.V.) using:
Cv = (ฯ / ฮผ) × 100
Factory A:
ฮผA = 1200
ฯ²A = 81 → ฯA = √81 = 9
Cv(A) = (9 / 1200) × 100 = 0.75%
Factory B:
ฮผB = 100
ฯ²B = 256 → ฯB = √256 = 16
Cv(B) = (16 / 100) × 100 = 16%
✅ Conclusion (a):
Factory B has a greater variation in wages because its C.V. (16%) is greater than Factory A (0.75%).
Factory B has a greater variation in wages because its C.V. (16%) is greater than Factory A (0.75%).
(b) Suppose in factory B, the wages of an employee were wrongly noted as ₹900 instead of ₹910.
To correct the variance, use the formula:
ฯnew² = ฯ² + [(xtrue - ฮผ)² - (xwrong - ฮผ)²] / n
xtrue = 910
xwrong = 900
ฮผ = 100
ฯ² = 256
n = 100
ฯnew² = 256 + [(910 - 100)² - (900 - 100)²] / 100
= 256 + (656100 - 640000) / 100
= 256 + 16100 / 100
= 256 + 161
= 417
✅ Conclusion (b):
Corrected Variance (ฯ²) = 417
Corrected Variance (ฯ²) = 417
Note:
- ฮผ = Mean
- ฯ² = Variance
- ฯ = Standard Deviation
- Cv = Coefficient of Variation
- ฮผ = Mean
- ฯ² = Variance
- ฯ = Standard Deviation
- Cv = Coefficient of Variation
Comments
Post a Comment